אור הבית - חייגו: 08-9459053

השארת הודעה בכל שעות היממה

עוברים דירה

שאלה: בקיץ הקרוב אנחנו מתכננים לעבור דירה בעזרת השם, ורצינו לשאול איך לעזור לילדים לצלוח את המעבר בשלום. יש להם המון חברים בשכונה שאנו גרים בה כעת והם מאוד אוהבים את הסביבה ואת מוסדות החינוך שלהם, ולכן אנחנו חוששים שיהיה להם קשה לעזוב.

תשובה: מעבר דירה הוא שינוי משמעותי בעיקר עבור ילדים. הסביבה המוכרת שלהם משתנה – החדר שלהם, הבית, השכונה, מוסדות הלימוד, החברים ועוד. הסביבה המוכרת נותנת לילדים יציבות ומסגרת, שיוצרות אצלם תחושת בטחון, שיכולה להתערער בעת המעבר. עם זאת חשוב לזכור, שילדים הם סתגלניים במיוחד (מתאימים את עצמם ביתר קלות לסביבה חדשה), ובהכוונה נכונה שלכם ההורים, הם יכולים לצלוח אותו בשלום ואף לצמוח ממנו.

בראש ובראשונה חשוב לזכור ששינויים הם חלק טבעי מהחיים והם יכולים להיות חיוביים מאוד (גמילה מחיתול או ממוצץ, מעבר לכיתה א', מעבר לישיבה, חתונה ועוד), ולנו ההורים יש תפקיד חשוב בהכנת הילדים לחיים גם בתחום הזה.

במעבר דירה, יש לנו שני תפקידים עיקריים: לעזור לילדים להיפרד בצורה טובה מהמקום הקודם, ובמקביל לסייע להסתגלותם בצורה טובה למקום החדש. כדי להצליח בכך על ההורים לאפשר לילדים לבצע תהליך פרידה הדרגתי מהסביבה ומהחברים (אפשר לארגן מסיבת פרידה, לצלם את הבית הישן, לקנות מתנות פרידה וכדומה). להכין את הילדים למעבר , להסביר להם מראש שעוברים דירה (לילדים קטנים מספר שבועות לפני המעבר. לילדים גדולים מספר חודשים לפניו. לגדולים גם אפשר להסביר למה עוברים). לקחת את הילדים לבקר בבית החדש ובסביבה החדשה עוד לפני המעבר. לשתף אותם ככל האפשר בתהליך (בחירת רהיטים, צביעת החדר וכדומה).

הזכירו את עניין המעבר לעיתים קרובות ועודדו את הילדים לשאול שאלות ולהביע את הרגשות שלהם. ייתכן שהילדים יבטאו שמחה והתרגשות לצד כעס או חוסר רצון לעבור. חשוב שתקבלו את זה בהבנה ולא תבטלו את הרגשות שלהם. אם תכילו אותם ולא תיבהלו, סביר להניח שהם יצליחו להתמודד עם הרגשות האלה טוב יותר. אפשר להגיד למשל: "זה לגמרי טבעי להרגיש ככה כשעוברים דירה, זה שינוי גדול לכולנו ואנחנו נעבור אותו ביחד ונעזור לכם להסתגל למקום החדש".

חשוב להתכונן מראש גם ליום המעבר, שהוא יום לחוץ, שבו אין לנו זמן להתעסק עם הילדים. כדאי לגייס מראש מישהו שיעזור לנו בטיפול בהם. שימו לב שעדיף שהילדים לא יחוו עזיבה של בית ריק או כניסה לבית ריק. זו עלולה להיות חוויה לא נעימה ואפילו מפחידה בעבורם. עדיף שהילדים יגיעו לבית החדש כשהוא כבר ברמת ארגון בסיסית. בעיקר החדר שלהם .

שיהיו לכם מעבר קל ויישוב טוב, ואם אתם נתקלים בקשיים כלשהם עם הילדים, אתם תמיד מוזמנים להגיע אלינו ל"אור הבית" ולקבל ייעוץ אישי, שיסייע לכם לגדול ולצמוח מהשינוי הזה.

כתבה קרן אילון – מטפלת משפחתית מוסמכת במרכז "אור הבית" ברחובות ובעלת קליניקה פרטית בפתח תקוה, מכשירה יועצים זוגיים.

מאמרים נוספים

גבול זה דבר בטוח

קשה לנו להציב גבולות לילדים, אנחנו רוצים שישתפו אותנו בכל דבר ולכן לא רוצים שיתפסו אותנו כהורים רעים, אבל גם לחנך אותם כמו שצריך..

ילד שקוף

יש לנו ילד מצליח בלימודים, חברותי מאוד, וגם בבית מתנהג יפה. אבל כל הזמן מתלונן שאנחנו לא מתייחסים אליו ולא אוהבים אותו מספיק…

גבול זה דבר בטוח

קשה לנו להציב גבולות לילדים, אנחנו רוצים שישתפו אותנו בכל דבר ולכן לא רוצים שיתפסו אותנו כהורים רעים, אבל גם לחנך אותם כמו שצריך..

ילד שקוף

יש לנו ילד מצליח בלימודים, חברותי מאוד, וגם בבית מתנהג יפה. אבל כל הזמן מתלונן שאנחנו לא מתייחסים אליו ולא אוהבים אותו מספיק…

לדבר באהבה

קורס לאמהות שאכפת להן