אור הבית - חייגו: 08-9459053

השארת הודעה בכל שעות היממה

פחד אמיתי

שאלה: הבן שלנו בן 4 סובל מכל מיני פחדים תוך כדי שינה. הוא מתעורר כל לילה בבכי, ומשוכנע שכל מיני יצורים מאיימים עליו. ניסינו להסביר לו שאין דבר כזה, אבל הוא ממשיך בשלו. מה עושים?

תשובה: הורים יקרים, ראשית חשוב שתדעו שפחד הוא חלק טבעי ובלתי נפרד מההתפתחות והגדילה של ילדים. לכן כל הילדים מפחדים ממשהו בשלב כזה או אחר. הגורם לפחד הוא פעמים רבות עולם הדמיון העשיר של הילדים והקושי שלהם להבחין בין מציאות לבין דמיון.

פחד אצל ילדים לא פועל לפי חוקי ההיגיון שלנו המבוגרים, ולכן לא יעזור לנו אם ננסה לשכנע אותם ולהוכיח להם שהיצורים הללו לא אמיתיים.

אז איך מגרשים את הפחד בשלושה צעדים?

הצעד הראשון- הוא הכרה בפחד של הילד. חבקו אותו ואימרו לו שאתם תעזרו לו להתמודד עם מה שמפחיד אותו. תנו לו בטחון שהוא לא לבד ושיש מבוגר שישמור עליו. אל תזלזלו חלילה בפחד שלו, כי אולי הוא יחזור למיטה, אבל הפחד לא יעלם!

הצעד השני- בקשו מהילד לספר לכם בדיוק מה מפחיד אותו –  ברגע שהילד ידבר אתכם, הוא ירגיש שהוא לא לבד, הפחד יהפוך ליותר מוכר ופחות מפחיד, והילד עשוי לחשוב בעצמו תוך כדי דיבור, שיש דברים שלא מסתדרים במציאות. כי הילד עובר מעולם הדמיון לחשיבה הגיונית כשהוא מדבר. שאלו את הילד:  איך נראים אותם יצורים? מה מפחיד אצלם? איזה קולות הם משמיעים? באיזה צבעים הם?  וכדומה.

צעד שלישי ואחרון- חישבו עם הילד איך לגרש את הדבר המפחיד – הרי הוא יצר את אותם יצורים בדמיון שלו ולכן הוא מכיר אותם הכי טוב! כך, גם תחזירו לילד את השליטה והאחריות. כמובן שצעד זה דורש הרבה יצירתיות ודמיון. אפשר לשים לילד חפץ כלשהו ליד המיטה לגירוש היצורים:  ספריי, אבקה, חרב או בובה.  אולי יש מילת קסם שמעלימה אותן? או משהו אחר שיכול להגן על הילד?  אולי היצורים פוחדים מאור ואם נשאיר אור הם לא יכנסו? אולי הם פשוט רעבים, ואם נשאיר להם חטיף או עוגיות הם ילכו? וכו', כיד הדמיון הטובה על הילד.

עוד פחד נפוץ אצל ילדים הוא הפחד מחושך, הפתרון לפחד הזה הוא פשוט – אור. ההתעקשות שלנו שהילד יישן בחושך רק עשויה להעצים את הפחד. אל תפחדו מכך שהילד יתרגל לישון עם אור. זכרו שזה זמני, הפחד יחלוף, ובינתיים הוא צריך את זה כדי להרגיש בטוח ורגוע. עם הזמן, אפשר להציע לעמעם את האור ולהשאיר מנורת לילה קטנה.  

זיכרו, המפתח להתמודדות עם פחד של ילדים הוא להתייחס לפחד כאמיתי, אפילו אם הוא דמיוני.

כתבה קרן אילוןמטפלת משפחתית מוסמכת במרכז "אור הבית" ברחובות, בעלת קליניקה פרטית בפתח תקוה ומכשירה יועצים זוגיים.

מאמרים נוספים

למה לריב?

הילדים שלנו רבים בלי הפסקה, לנו ההורים כואב מאוד לראות איך שהם פוגעים אחד בשני. מצד שני אומרים שזה טבעי שילדים רבים. מה עושים?

הילדים מקנאים – איך מתמודדים?

אנחנו מרגישים שיש המון קנאה בין הילדים שלנו. אנחנו לא יכולים לקנות משהו רק לאחד מהם מבלי שהיתר יקנאו. האם זה טבעי?

למה לריב?

הילדים שלנו רבים בלי הפסקה, לנו ההורים כואב מאוד לראות איך שהם פוגעים אחד בשני. מצד שני אומרים שזה טבעי שילדים רבים. מה עושים?

הילדים מקנאים – איך מתמודדים?

אנחנו מרגישים שיש המון קנאה בין הילדים שלנו. אנחנו לא יכולים לקנות משהו רק לאחד מהם מבלי שהיתר יקנאו. האם זה טבעי?

לדבר באהבה

קורס לאמהות שאכפת להן

דילוג לתוכן