אור הבית - חייגו: 08-9459053

השארת הודעה בכל שעות היממה

זהירות! כאן בונים

שאלה: אנחנו נשואים חמישה חודשים ומצפים לתינוק בעזרת השם. אנחנו מתווכחים הרבה, לא חשבנו שכך יהיו הדברים, לפעמים כל אחד מאיתנו מרגיש לבד… מרגישים שהאחד לא מבין את בן זוגו ויש הרבה הבדלים ביננו, אולי אנחנו לא מתאימים.. אולי עשינו טעות… אם כך מתחילים מה יהיה בהמשך? האם השנה הראשונה לא אמורה להיות השנה המאושרת ביותר בחיינו?

תשובה: מתוך הדברים שלכם נראה שאתם ממש מבולבלים מאוד ולא קל לכם להתמודד עם חיי הנישואים, וזה טבעי ביותר. להרבה זוגות נדמה שהשנה הראשונה אמורה להיות השנה המאושרת ביותר, אבל המציאות מוכיחה אחרת וגם המחקרים. השנה הראשונה היא שנת ההסתגלות לחיים החדשים. נישואים הם התחלה אבל גם פרידה מדברים מסוימים שלפעמים מתגעגעים אליהם.

הדמיון לא הופך למציאות

הרבה פעמים ההבדל בין מה שדמיינו לפני החתונה לבין המציאות יוצר משבר. בדמיון שלנו אנחנו מתארים את הזוגיות שניצור כמשהו מושלם, וגם אם שמענו מאחרים שזה לא כך, אנחנו חושבים שאצלנו זה יהיה אחרת, הכל יזרום בקלות, יהיה הבנה וקבלה ללא תנאים. בוודאי לא דמיינו את חסרונות בן הזוג והקשיים היום- יומיים (מטלות, עייפות). ככל שהפער, בין הדמיון למציאות גדול יותר, כך נוצרת אכזבה רבה יותר מהנישואים.

להכיר בהבדלים

אנחנו מייעצים לנשואים טריים לתלות שלט על הדלת: "זהירות! כאן בונים". כי באמת השנה הראשונה היא שנה של בניה. כל אחד מבני הזוג מגיע מבית אחר, עם אופי וחשיבה שונים וברור שיהיו בננו הבדלים: הרי מעצם היותנו איש ואישה נבראנו שונים.

בשנה הזו אנחנו לומדים להכיר טוב יותר זה את זה ולדעת מה כל אחד מאיתנו צריך, ואיך אנחנו רוצים לבנות את הבית, החל ברמה הרוחנית וכלה בפרטים הגשמיים (מה תהיה חלוקת התפקידים ביננו וכיוצא בזה).

בניית אמון והבנה

לפי זאת, ברור שהשנה הראשונה מצריכה סבלנות והשקעה רבות ביותר. נדרש זמן לבנות אמון, להבין אחד את השני (למה הוא מתכוון? מה הוא צריך ממני?), להבין את עצמינו (למה אני מצפה? מה צריכה מבן הזוג?) להבין שאולי אנחנו חושבים אחרת זה מזה, אבל אין כאן עניין לשפוט מי צודק ומי טועה, אלא צריכים לברר את הדברים ולהתחשב, בצרכים, ברצונות ובמחשבות של שני בני הזוג.

שיתוף פעולה – לפנות לייעוץ

אינני מצדדת בויתורים ופשרות שגורמים הרבה פעמים להתמרמרות, אלא בשיתוף פעולה. כך ששניכם מרגישים שהפתרון מתאים לכם. לפעמים לא קל לעשות את זה לבד ויש צורך בייעוץ מקצועי. אל תהססו לפנות אלינו לקבלת עזרה אצל מטפל או מטפלת זוגיים, אלה הם יסודות הבית שלכם וכדאי שהבית יבנה על יסודות יציבים ובטוחים. יסודות שיש בהם שותפות רגשית ופנימית, שיש בהם אהבה, הבנה, הקשבה, חיבור פנימי שמיוחד רק לכם. כי נישואים במובן הכי עמוק זו שלמות מהותית וקרבה גדולה.

כתבה קרן אילון – מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת במרכז "אור הבית" ברחובות.

מאמרים נוספים

ליל הסדר

במקום לשמוח בליל הסדר אנחנו מתוחים ולחוצים לפני ובמהלך הסדר. הילדים משתוללים, קמים מהשולחן, רעבים ועייפים. וכל הערב משתבש..

יום של תחפושות

בכל שנה יש ילד "שמפתיע" אותנו בבוקר ולא רוצה להתחפש. כבר שנים שאני לא מצליחה לצלם אותם נורמלי. רק עצבים. איך עושים את זה בכיף?

שאלה של מוגנות

הבת שלי שמעה בבי"ס על מקרה חמור של פגיעה בילדות. היא שאלה אותי אם זה נכון. אשמח לדעת איך הכי נכון להגיב במקרה כזה?

אהבה ללא תנאי

הילד שלנו הוא תלמיד בינוני בכיתה. אנחנו מאוד מטפחים אותו. אבל במקום לראות שיפור בהתנהגות ובלימודים יש רק ירידה. איפה טעינו?

תקשורת פתוחה בגיל ההתבגרות

יש לנו ילד מתבגר ומאוד קשה לנו איתו, אנחנו מרגישים שהוא לא מקשיב לנו וכבר נמאס לנו להגיד שוב ושוב את אותם דברים.

להיות בני זוג טובים יותר – סדנה של איכות חיים