אור הבית - חייגו: 08-9459053

השארת הודעה בכל שעות היממה

לשחרר לחץ לפני הפסח

שאלה: כבר כחודש לפני חג הפסח אני מרגישה לחוצה ואין לי אוויר. אני בדרך כלל אישה מאורגנת ומסודרת. נהנית ומוצאת סיפוק מהעשייה בבית. אבל בימים אלו שלקראת פסח אני מרגישה שתחושת הלחץ גורמת לי לעשות הכל בחוסר שמחה, חוסר סיפוק וקוצר רוח. זה משפיע על התפקוד שלי ועל האווירה בבית. וזה ממש מתסכל אותי. יש לכם עצה טובה בשבילי?

תשובה: אני מבינה מדברייך את הקושי להתנהל עם עומס המטלות לעומת תקופה של שגרה שבה את מנהלת את חייך ברוגע. לכן את שואלת כיצד תוכלי להתנהל עם העומס בצורה רגועה ושלווה.

השוואות

פעמים רבות השוואה יוצרת מתח. ההשוואה יכולה להיות מול עצמי או מול הסביבה. השוואה מול עצמי בתקופה אחרת או במצבים אחרים, כמו לעומת זמנים שהייתי צעירה יותר, או לעומת עבודה יותר קלה שעבדתי בעבר, או לעומת לילות שישנתי ברציפות לעומת היום שאני קמה לילדים ובעיקר לתינוק החמוד והצרחן. התרגלת לרף מסויים וכעת השינוי קשה עליך. ההשוואה יכולה להיות גם מול הסביבה, השכנה, הגיסה, או האמא.

חשיבה עצמית

לכל אדם ולכל משפחה צרכים שונים. לעיתים הצרכים משתנים בהתאם למצב, לכוח, לתנאי העבודה והבית. הקושי לעמוד  בהשוואות מול השכנה, הגיסה או הקולגה הוא אכן מורכב. לפני שנחשוב איך להתמודד מול ההשוואות, כדאי לעצור, ולחשוב, מה נכון לי, למשפחה שלי, השנה. האם אצליח לעבור ביסודיות על כל הפינות השכוחות בבית, או שיש מקומות שאפשר למכור? שהרי מקומות שמוכרים אין צורך לנקות. האם נכון לי למיין/ לנקות/ לקנות כמו שהייתי רגילה בתור אישה צעירה? האם כרגע כשאני במצב הנתון של משפחתי, תינוק שמעיר אותי בלילות או כל אתגר אחר, אני מסוגלת להספיק הכל?

אחרי שברור לי בתוכי מה נכון לי. ואני שלמה עם הבחירה שלי, יותר קל לעמוד מול ההשוואות ומבטי השכנות או החמות… פחות מלחיץ.

סדרי עדיפויות

ערבפסחמלווהבעומסמטלותשדורשותהרבההשקעהואנרגיה. המשאבים שלנו מוגבלים. אם נעצור לרגע, ונחשוב על סדרי העדיפויות שלנו, מה חשוב יותר ומה פחות, נוכל להרגיש שהענינים בשליטה. תחושת שליטה משרה רוגע ונינוחות.

 לפעמים צריך לבחור במה נכון לך להשקיע: בקניית בגד, תכשיט, או בטיול מפנק בחג, או מאידך בעזרה של מנקה לפני החג, או בקניית אוכל מוכן.במה הכי חשוב לי להשקיע, כמה סבלנות נשארת לי לילדים, ומה על חשבון מה.

כדאי לזכור! הקירות, הריצפה, הארונות והקרמיקה לא ייפגעו אם נזניח אותם. הילדים כן. אפשר לברר, מה מחייבת ההלכה, מה מנהג טוב, ומה פשוט מתחשק לי בלי קשר להלכות הפסח והחמץ. זה יעזור לך בהחלטות היכן עליך להשקיע.

עזרה

חפשי איך את יכולה להקל על עצמך. איזו עזרה את יכולה לקבל מהסביבה. העומס המוטל על כתפייך הוא גדול ויוצר מועקה. לכן בוודאי שתועיל לך עזרה בניקיון מהבעל, הילדים, או מנקה בתשלום, או בייביסיטר לתינוק או כל מה שאת יכולה להוריד מעצמך. עלייך לפזר סמכויות. אפילו דברים קטנים שתורידי מעצמך יקלו עליך בתוך ים המטלות.

רגעים לעצמנו

בתקופות עמוסות, אנחנו נוטות להתמסר לבית, לילדים, לבעל, להורים, לעבודה, לניקיון … ולא פעם שוכחות לדאוג לעצמינו. לא תמיד יהיה מי שיזכיר לנו את זה, אז מה נעשה? דווקא בימים כל כך עמוסים לא נשכח לדאוג לעצמינו: ארוחות בריאות ומזינות, שינה מספיקה, הליכה עם חברה, יציאה למסעדה, ספר טוב או שעה של כושר.

זה אולי נראה מוגזם ותלוש מהמציאות, אולי בזבוז זמן, אבל זה כמו חוטב ביער שלא יעצור להשחיז את הגרזן כי "אין לו זמן". בדרך כלל העצירה נותנת כוח להמשיך ביעילות, במרץ ובשמחה.

מומלץ לנסות לפחות חלק מהדברים בתקוה שתצליחי להתכונן לחג ברוגע ובשמחה.

פסח כשר ושמח!

כתבה גב' אסתי ליברמן, מטפלת רגשית במרכז "אור הבית" ברחובות

מאמרים נוספים

אהבה ללא תנאי

הילד שלנו הוא תלמיד בינוני בכיתה. אנחנו מאוד מטפחים אותו. אבל במקום לראות שיפור בהתנהגות ובלימודים יש רק ירידה. איפה טעינו?

תקשורת פתוחה בגיל ההתבגרות

יש לנו ילד מתבגר ומאוד קשה לנו איתו, אנחנו מרגישים שהוא לא מקשיב לנו וכבר נמאס לנו להגיד שוב ושוב את אותם דברים.

עוזרים בבית בלי פרסים

אנחנו לא מצליחים לגרום לילדים שלנו לעזור בעבודות הבית. כל בקשת עזרה הופכת מיד לוויכוח ארוך ומתיש..

אהבה ללא תנאי

הילד שלנו הוא תלמיד בינוני בכיתה. אנחנו מאוד מטפחים אותו. אבל במקום לראות שיפור בהתנהגות ובלימודים יש רק ירידה. איפה טעינו?

תקשורת פתוחה בגיל ההתבגרות

יש לנו ילד מתבגר ומאוד קשה לנו איתו, אנחנו מרגישים שהוא לא מקשיב לנו וכבר נמאס לנו להגיד שוב ושוב את אותם דברים.

עוזרים בבית בלי פרסים

אנחנו לא מצליחים לגרום לילדים שלנו לעזור בעבודות הבית. כל בקשת עזרה הופכת מיד לוויכוח ארוך ומתיש..

מאבקי כח בין הורים לילדים

בכל בוקר מחדש, כשאנחנו ממהרים לצאת מהבית, הבת שלנו מסרבת להתלבש, להתסרק, לאכול ונשכבת על הרצפה בבכי. איך יוצאים ממאבקי הכח הללו?

לדבר באהבה

קורס לאמהות שאכפת להן

דילוג לתוכן